2015/04/15

SUSAMLI ÇUBUKLAR - sezamowe paluchy; słówko o sklepikach z przyprawami

Razem z mamą uwielbiamy chałwę, a co za tym idzie sezam. Paluchy sezamowe fajnie się chrupie, można podać do nich sosy jogurtowe i chrupać! Same także super smakują. Ale oczywiście - jak zwykłe paluszki, orzeszki i inne tego typu zakąski - znikają, zanim się spostrzeżemy :)200 gram miękkiej margaryny
1 jajko
80 ml ciepłej wody
60 ml oleju
1 łyżeczka cukru
1 łyżeczka soli
1 łyżeczka proszku do pieczenia
1 łyżeczka mahlepu*
ok. 500 gram mąki
sezam

1. Białko oddzielić od żółtka, żółtko zostawić.
2. Wymieszać białko, margarynę, wodę, olej, cukier, sól, proszek i mahlep, powoli dodając mąkę, aby wyrobić elastyczne ciasto, które nie klei się do rąk.
3. Odstawić ciasto na 15 minut.
4. Ciasto podzielić na 2 części; wziąwszy jedną część rozwałkować na grubość ok. 0.7cm (wg gustu, ja wolę nie za grube) i pokroić na paluchy.
5. Każdy paluch ułożyć osobno na blasze wyłożonej folia aluminiową. Paluchy posmarować żółtkiem, posypać sezamem.
6. Piec w nagrzanym do 180*C piekarniku do momentu, aż się zrumienią.AFİYET OLSUN!

PS. Mahlep to sproszkowane pestki pewnej odmiany czereśni. Nadaje szczególnie wypiekom, wyjątkowego smaku. Jeśli go nie posiadacie, żaden problem :) Ale będąc w Turcji, warto wybrać się do sklepiku z przyprawami (baharat - przyprawa) i zakupić małą torebkę tego proszku. Można dodać go do wielu wypieków, ponoć nawet do pilawu.

Sklepiki z przyprawami noszą często nazwy typu Baharat dünyası - świat przypraw, Şehr-i baharat - miasto przypraw (Denizli) itd. Ale nawet, jeśli nie jesteście pewni słownictwa, sam zapach Was przywiedzie do właściwego miejsca ;)
Jeśli chodzi o Alanyę (jako częste miejsce wakacji Polaków), osobiście mogę polecić sprawdzony sklepik Bir tutam baharat - Szczypta przyprawy. Ceny nie są wysokie, produkty wysokiej jakości i spory wybór. Przestrzegam przed kupowaniem na "turystycznych" bazarach w miejscowościach wakacyjnych! Ceny są dużo wyższe, a produkty słabe jakościowo. cdn...

https://www.facebook.com/pages/Bir-Tutam-Baharat-Kuruyemi%C5%9F/398490236848653

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz