2014/10/11

SAFRANLI PİLAV - szafranowy ryż


Do dzisiaj pamiętam szafranowy pilaw/ryż, który jadłam w "stolicy" szafranu - Safranbolu. Nie mogłam się nadziwić, jak to się stało, że panie kucharki tak dobrze go ugotowały, błyszczy się i w ogóle... jest taki dobry!? Tajemnica tkwi po prostu w oliwie. Im tłustszy pilaw tym lepszy. Oczywiście bez przesady, ale nie należy też pilawowi oliwy żałować.
Po turecku istnieją dwa określenia na ryż: pirinç i pilav. Pirinç to suche, nieugotowane ziarna, a pilav to ugotowany w jakikolwiek sposób ryż, nawet taki na wodzie z solą. U nas w Polsce przyjęło się przygotowywać ryż z torebki, ale myślę, że warto też otworzyć się na inne sposoby jego przygotowania. Bo od kiedy ugotowałam swój pierwszy pilaw, nigdy więcej już nie ugotowałam ryżu "po polsku".

2dcl ryżu
0.75 l rosołu/wrzątku z kostką rosołową
0.5kg bakłażanów (dwa małe)
średnia cebula
0.5 łyżeczki szafranu
sól, pieprz
olej

1. Ryż zalać wrzątkiem, pozostawić na kilka minut po czym przelać go pod bieżącą zimną wodą.
2. Cebulę pokroić w kostkę i podsmażyć na 2 łyżkach oleju. Do zeszklonej cebuli dodać ryż i chwilę podsmażyć.
3. Przygotować wodę z kostką rosołową, dodać sól, pieprz, szafran. Kiedy ryż zacznie nabierać "szklistej" barwy, zalać wywarem, garnek przykryć pokrywką i gotować ok 15 minut na najmniejszym ogniu.
4. Bakłażany umyć, pokroić w kostkę i wszystkie usmażyć na złoto na głębokim oleju. Odsączyć na ręczniku papierowym z nadmiaru oleju. Dodać do pilawu, wymieszać, zostawić na małym ogniu na kolejne 2-3 minuty, uważając, aby ryż się nie przypalił.

AFİYET OLSUN!Brak komentarzy:

Prześlij komentarz